Vážení zákazníci, garance doručení do Vánoc je pro objednávky zaplacené do 16.12. Vyrábíme a expedujeme až do 20.12., ale již vám nemůžeme garantovat, že se vše stihne včas. Přejeme pohodové dny.

Třetí adventní neděle: datum, význam a tipy na aktivity

Na třetí adventní neděli je kouzelná vánoční atmosféra všudypřítomná a přípravy na Vánoce v plném proudu. Přečtěte si, kdy zapálit svíčku na třetí adventní neděli a jaký je její význam. 

Kdy je třetí adventní neděle 2024?

Třetí adventní neděle v roce 2024 připadá na 15. prosince. Jedná se o předposlední adventní neděli. Advent letos začal první adventní nedělí 1. prosince 2024 a končí čtvrtou adventní nedělí 22. prosince 2024.

Význam třetí adventní neděle

Třetí adventní neděle je označována také jako stříbrná. V liturgickém kalendáři se však správně nazývá Gaudete, což v latině znamená „radujte se“. Tato neděle se nese v duchu radosti a očekávání blížícího se příchodu Ježíše Krista.

Liturgická barva třetí adventní neděle je růžová, která symbolizuje radost a zklidnění uprostřed adventního období, tradičně spojeného s pokáním a rozjímáním. 

Na adventním věnci se v tento den zapaluje tzv. pastýřská svíčka, která je symbolem radosti a očekávání. Pastýři byli podle biblického příběhu první, kdo uslyšel radostnou zprávu o narození Spasitele. Je nazývána také svíčkou přátelství a má růžovou barvu. 

 

adventni-nedele-3

Zdroj: Pexels

 

Tipy na aktivity na třetí adventní neděli 

  • Zamyšlení se nad tím, co vám v životě dělá radost. Můžete si sepsat seznam věcí, které vám přinášejí radost nebo si o tom popovídat s blízkými.
  • Výroba vánočních ozdob. Namalujte si třeba vlastní baňky nebo vytvořte krásné dekorace z přírodních materiálů, které provoní váš domov.
  • Udělejte dobrý skutek. Třeba tak, že darujete oblečení, jídlo nebo peníze těm, kteří to potřebují.
  • Adventní procházka. Vyrazte do přírody nebo do vánočně vyzdobených ulic.
  • Pečení cukroví. Spojte zábavné s užitečným a pusťte se do přípravy dobrot na svátky.  
  • Večer s dobrým filmem nebo knížkou. Udělejte si pohodlí a užijte si rodinný večer u filmu nebo se začtěte do dobré knížky.
  • Meditace a chvilka pro sebe. Tento den je také o zklidnění. Dopřejte si meditaci nebo klidnou chvilku, kde se zaměříte na duchovní rozměr adventu. 

Extra tip: Zvěčněte si tyto jedinečné vzpomínky do vánoční kroniky! Vyfoťte a nalepte si do ní třeba to, jak jste strávili adventní neděli. Jak vypadal váš adventní věnec a vánoční výzdoba? Pořiďte si vánoční kroniku pro sebe nebo ji darujte pod stromeček svým blízkým, takový dárek je určitě potěší!

detail Vánoční kroniky Detail vánoční kroniky, kde zaznamenáte všechny vzpomínky
Vánoční kronika - fotoalbum Můžete si vlepit fotku vašeho adventního věnce, ať si jej uchováte

Význam adventu 

Slovo advent pochází z latinského výrazu adventus, které znamená „příchod“. Toto období má pro křesťany hluboký duchovní význam – je to čas příprav na Vánoce, tedy na oslavu narození Ježíše Krista.

Historicky nebyl počet adventních nedělí pevně stanoven. Ve 4. století začal advent jako období připomínající přípravu na křest a jeho délka se lišila. Teprve od 7. století se ustálilo, že adventní období zahrnuje čtyři neděle, což zůstává zachováno dodnes.

Každá z těchto čtyř nedělí symbolizuje jednu fázi očekávání Kristova příchodu:

  1. Naděje – připomíná očekávání příchodu Spasitele proroky.
  2. Mír – zdůrazňuje Kristův příchod jako knížete pokoje.
  3. Radost – vyjadřuje blížící se naplnění Božího příslibu.
  4. Láska – připomíná Boží lásku, která se zjevila ve vtělení Krista.

Zapalování svíček na adventním věnci

Každou neděli během adventu se na adventním věnci zapálí jedna další svíčka. Tento rituál má hluboký symbolický význam a je často spojen s chvílemi zklidnění a rozjímání. Každá zapálená svíčka přináší do domova více světla, což symbolizuje přibližování se k Vánocům a narození Krista, který je v křesťanské tradici vnímán jako světlo světa. 

Zapalování svíček bývá doprovázeno modlitbou, zpěvem koled nebo zamyšlením nad duchovním poselstvím dané neděle. Každá svíčka na věnci má své jméno a význam:

  1. Prorocká svíčka (první adventní neděle) – symbolizuje naději a očekávání příchodu Mesiáše.
  2. Betlémská svíčka (druhá adventní neděle) – připomíná mír, který přináší Kristus.
  3. Pastýřská svíčka (třetí adventní neděle) – vyjadřuje radost z blížícího se narození Spasitele.
  4. Andělská svíčka (čtvrtá adventní neděle) – symbolizuje lásku a Boží pokoj.

Třetí adventní neděle nás vybízí k radosti – nejen k té, která se pojí s vánočními přípravami, ale především k té, která vychází z našeho nitra. Radosti z malých okamžiků, kterou můžeme sdílet s druhými. 

Už víte, jak si na třetí adventní neděli uděláte radost vy? Podělte se s námi v komentářích.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: