V říjnu nás opět čeká přechod na standardní zimní čas. Kdy se hodiny posunou? Jaká je historie změny času a jak to s ní vypadá do budoucna?
Změna času na zimní
Každý rok poslední neděli v říjnu se mění letní čas na zimní. Letos připadá změna na zimní čas na 27. října 2024, kdy se hodiny v noci ze soboty na neděli posunou o hodinu zpět ze 3:00 na 2:00.
Kde všude posunout hodinky?
U elektronických zařízení připojených k síti, jako jsou mobily, tablety a počítače, by se měl čas přenastavit automaticky. Ručně si ale nezapomeňte přetočit:
- nástěnné hodiny, hodinky a budíky
- spotřebiče - trouba, mikrovlnka
- termostat
- hodiny v autě
TIP: Možná stejně jako my lehce smutníte kvůli tomu, že zima a brzké stmívání už je opravdu tady. Co takhle si udělat radost stylovými novými hodinami? Ať už fandíte minimalistickému stylu nebo si potrpíte na originalitu, naše dřevěné hodiny oživí a zkrášlí váš domov. A posouvání ručiček na zimní čas tak snad bude přece jen o něco veselejší.
Změna času na letní
Letos změna ze standardního zimního času na letní proběhla 31. března 2024. Letní čas začíná každoročně poslední březnovou neděli a trvá do poslední říjnové neděle.
Historie změny času
Kdy a proč se vlastně čas začal měnit na zimní a letní? Standardní čas je ten, který označujeme jako zimní. Letní čas byl poprvé zaveden v období první světové války v letech 1915-1916, kdy byla elektřina nedostatková a drahá. Záměrem bylo získat více denního světla, a ušetřit tak energii a peníze za elektřinu použitou na umělé osvětlení. Důvodem zavedení letního času byla tedy úspora energie. V rámci Evropské unie pak byla změna času v současné podobě sjednocena v roce 1996. V současnosti ale osvětlení představuje jen malou část spotřeby energie a změna času tak už má na úsporu jen zanedbatelný vliv.
Změna času a její dopady na zdraví
Odborníci tvrdí, že změna času má negativní dopady na lidský biorytmus, a tím i psychické a fyzické zdraví. Statistiky také ukazují více dopravních nehod, pracovních úrazů nebo infarktů v době změny času. Přenastavit vnitřní hodiny a adaptovat se na nový čas pak může člověku nějakou dobu trvat.
Zrušení střídání letního a zimního času
Negativní dopady na zdraví, nenaplňování původního účelu a průzkumy ukazující negativní postoj občanů vůči změnám času vedly k tomu, že už v roce 2018 Evropský parlament schválil zrušení střídání letního a zimního času. Na jednotlivých zemích pak bude, jaký čas si zvolí, i když by z praktických důvodů měl být po celé EU stejný. Kdy ke zrušení změn času dojde, ale zůstává otázkou, protože státy se zatím neshodly, který z časů bude platit trvale. Minimálně do roku 2026 se tak přetáčení hodinek nevyhneme.
A co vy, jaký čas preferujete? Ovlivňuje vás změna času nebo ji vůbec nepociťujete? Dejte nám vědět do komentářů!